Bratislava 23. marca (TASR) – Akýkoľvek odpis nominálneho gréckeho dlhu je pre Slovensko neakceptovateľný. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák zopakoval pozíciu SR na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní šéfov diplomacií Vyšehradskej štvorky a Nemecka v Bratislave.
Upozornil, že s novými voľbami nezanikajú staré záväzky. "Slovensko je krajina, ktorá na sebe významne pocítila európsku solidaritu, ale tá musí ísť ruka v ruke so zodpovednosťou," podčiarkol s tým, že je to zodpovednosť nielen voči sebe a vlastným záväzkom, ale aj voči partnerom v EÚ a v eurozóne. Dodal, že únia pre vedenie zmysluplnej diskusie týkajúcej sa pomoci Aténam potrebuje vidieť dôveryhodný plán gréckych reforiem. "Takýto plán sme zatiaľ nevideli," dodal.
Nemecký minister zahraničných vecí Walter Steinmeier poznamenal, že Berlín rešpektuje novú grécku vládu a premiéra, pričom rozumie tomu, že sa necítia povinní pokračovať v politike predchádzajúcej vlády. Zdôraznil však, že musia splniť sľuby, ktoré dali EÚ.
Na otázku možného grexitu Steinmeier reagoval, že z celoeurópskeho pohľadu by nebol odchod Grécka z eurozóny výhodný. "Musíme ukázať, že sa dokážeme vyrovnať s komplikáciami a hrozbami, pretože pokiaľ zlyháme pri riešení gréckeho problému, tak si to zvyšný svet všimne," konštatoval, pričom podľa neho čas na verejné debaty sa už skončil. "To, čo potrebujeme z gréckej strany, sú seriózne návrhy, o ktorých môžeme v európskom rámci vážne diskutovať," podčiarkol.
Grécky premiér Alexis Tsipras pricestoval dnes do Berlína na nástupnú návštevu Nemecka. Hlavnou témou s veľkým záujmom očakávaných bilaterálnych rokovaní bude problematika dlhových problémov jeho krajiny.
Atény sa 20. februára dohodli s eurozónou na predĺžení záchranného programu o štyri mesiace, do konca júna. Reformy sú podmienkou vyplatenia zostávajúcich prostriedkov z finančnej pomoci, ktorá je súčasťou aktuálneho záchranného balíka. Aténam hrozí, že sa bez týchto peňazí dostanú do platobnej neschopnosti. Ich uvoľnenie je podmienené schválením zoznamu reforiem Európskou komisiou (EK), Európskou centrálnou bankou (ECB) a Medzinárodným menovým fondom (MMF).
0